Španělský výběr se neobešel bez kontroverzeSobotní večer byl pro eurovizní fanoušky velmi náročný. Jako první začínalo druhé semifinále švédského Melodifestivalenu, po postupu Mariette a Benjemina Ingrossa se ihned ladila rtve.es, kde začínalo španělské národní kolo. To skončilo remízou a finální verdikt přinesl mnoho kontroveze. Fanoušci pak opět zažehli debatu o legitimitě hlasovacího systému a roli poroty. Krátcce po skočení přenosu se objevili informace o násilí fanoušků a sprostém gestu samotného výherce Manela. 


Španělský večer (pro nás spíše noc), začínal klidnější skladbou “Do It for Your Lover”, kterou za pomocí kapely odehrál Manel Navarro. Hned poté vystoupila se svou skladbou “Ouch!” domělá favoritka LeKlein. Pro mnoho fanoušků nastal vrchol večera s příchodem zpěvačky Mirely, která odzpívala skladbu “Contigo”. Předvedených písní bylo celkem 7, zvláštností je, že každé číslo i zpěvák či zpěvačka byli zhodnoceni ihned porotou. V lepším případě by se dalo říct, že tento přístup připomíná populární X Factor, v horším případě jakýsi “guide” (tj.návod) pro diváka, jak by měl hlasovat. Právě porota se ukázala klíčová.

Jako první své hlasy rozdali právě 3 porotci. Mezi nimi i Xavi(er) Martinéz jeden z nejpopulárnějších hlasatelů ve Španělsku. Každé ráno již několik let uvádí na přední hudbení stanici Los 40 (“40 nej”) svůj pořad. Dále pak Virginia Díaz a Javier Cardenas. Po kontroverzi z minulého roku se TVE rozhodla pro pouze národní porotoce. Hlasy poroty pak měli 50% váhu a zbylých 50% hlasy diváků. Bez kontroverze se neobešel už výběr poroty - mnoho fanoušků, především na twitteru, zpochybňovalo rozhodnutí vybrat Javiera Cardenase jako profesionála zábavního průmyslu, když jako jediný ze tří porotců svou show natáčí předem. Další také poukazovali na zaujatost Xavi Martinéze a jeho možné spojení se Sony Music. Ten všechna nařčení popírá s tím, že jeho záznamy jsou čisté.

Xavi Martinez udělil svých 12 bodů Manelovi a divácky oblíbenou Mirelu ohodnotil 5 body, tedy nejnižší známkou. Právě za to si vyslech poprvé bučení fanoušků. Javier Cardenas pak ohodnotil Mirelu nejvyšší známkou a Manela 10 body. Virginia Diaz udělila nejnižší známku Mirele a 12 bodů právě Manelovi. Samotní diváci pak nejvíce hlasů poslali Mirele, na druhém místě u diváků skončila LeKlein a jako třetí Manel Navarro. Výsledková tabule poté ukazovala remízu - 58 bodů pro Manela i Mirelu. Hlasité skandování fanoušků “Mirela, Mirela!” se dlouho nedařilo uklidnit ani moderátorovy přenosu. Nakonec o reprezentantovi rozhodla porota, která se držela svých původních preferencí a zvolila Manela.

“Moc sis to neužíval, že?”

“Moc jsem si to neužíval, hlavně kvůli tomu, co říkali lidi. Myslím, že si to nezasloužím. Chtěl bych pogratulovat těmto pěti velkým umělcům a vyjádřit jim veškerou podporu.” - Manel Navarro krátce po svém vítězství

Krátce po přenosu se pak na internetu objevila informace a nelichotivém gestu Manela směrem k fanouškům Mireli. Manel udájně ukázal fanouškům vztyčený prostředníček (tj.corte de mangas). Následně přišel porotce Xavi Martinez s tvrzením, že byl jedním z fanoušků napaden, což mu způsobilo i viditelné modřiny na obličeji. Napadení měly předcházet dokonce výhružky smrtí. Jeden z útočníků měl být i spoluautor písně zpěvačky LeKlein David Ascanio: ”Xavi Martinéz se snaží odvést pozornost od něčeho mnohem většího. Nepřijde mi to správné. Jsem naprosti proti použití násilí, jedná se o výmysl.”

Nezbývá než si počkat na oficiální vyjádření Španělské televize (TVE). A jak to vidíte vy? Měla porota hrát rozhodující roli při výberu interpreta nebo mělo být divácké hlasování směrodatné?

Zdroje: http://www.lavanguardia.com/television/20170213/414288397436/eurovision-agresion-jurado-xavi-martinez-david-ascanio-tongo.html
http://www.abc.es/cultura/eurovision/abci-xavi-martinez-miembro-jurado-objetivo-eurovision-agredido-tras-gala-201702121815_noticia.html
http://www.rtve.es/television/20170211/manel-navarro-representara-espana-festival-eurovision-2017/1489500.shtml

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára